miercuri, 29 septembrie 2021

Esti student si vrei sa inchiriez un autovehicul?

Companiile de rent a car din tara noastra nu analizeaza destul de bine piata. In acest domeniu economic, sunt foarte multe categorii de clienti, care nu se pot bucura de acest serviciu in totalitate. De aceasta data vom discuta despre situatia studentilor in raport cu serviciul de inchirieri auto. Vom vedea ce inseamna aceasta plaja de clienti si ce servicii vor trebui oferite catre ei. De asemeni, vom afla daca exista servicii adaptate pentru studenti, iar daca acestea sunt pe piata: Cine le ofera mai exact? Asadar, sa nu mai pierdem timpul si sa intram in subiectul articolului.

Companiile de rent a car au mica problema in ceea ce priveste acoperirea tuturor clientilor. Pe piata de inchirieri auto inca sunt clienti, care nu au puterea de a inchiria un autovehicul. Printre acestia se numara atat cei care nu detin un card de credit, cat si studentii. De data aceasta vom discuta despre studenti.

Deoarece acestia nu reprezinta o sursa foarte mare de venit pentru agentiile de rent a car, companiile nu creaza oferte care sa fie adaptate pentru aceasta categorie a clientelei. Astfel, daca un student va dori sa inchirieze un autovehicul, va da de foarte multe impedimente. Cu toate acestea, pe piata de rent a car exista firme care sa puna la dispozitie pachete adaptate pentru studenti.

Dar, sa nu mai pierdem timpul si sa intram in subiectul articolului.

Cum isi poate inchiria un student masina dorita?

Inainte de a livra un produs sau serviciu, va trebui sa se cunoasca categoria de clienti caruia te vei adresa. Studentii vor trebui intelesi, iar pachetele de inchirieri auto vor trebui adaptate conform nevoilor lor. In urmatoarele randuri vom descrie studentul ca si client. De asemeni, vom afla care sunt preferintele acestuia.

Cine este studentul, care inchiriaza un autovehicul?

Studentul are anumite trasaturi, care il fac special in totalitate. El nu este un client potent financiar si are nevoie de autovehicule care sa ii permita doar deplasarea. Totusi, pe langa aceasta categorie de studenti, se mai afla si cei care au o libertate economica mai mare. Acestia isi permit sa inchirieze orice fel de autoturism si nu conteaza foarte mult tariful de inchiriere. In randurile urmatoare, vom discuta despre ambele categorii de studenti.

Care sunt plajele de studenti, care pot apela la serviciile de rent a car?

Unii dintre noi am trecut prin perioada studentiei. Cei mai multi dintre noi nu am provenit din familii instarite, iar traiul zilnic era la limita supravietuirii. Unii dintre noi eram mai norocosi si puteam sustine atat facultatea, cat si un loc de munca. In prezent, un asemena tip de student nu poate castiga mai mult de 4000 de Ron pe luna. Din aceasta cauza, el va avea de ales din cateva tipuri de autovehicule. Un student, care se incadreaza in aceasta categorie nu va putea plati mai mult de 20 de euro pe ziua de inchirere.

Pe de alta parte, mai sunt studentii care isi pot permite mai mult de la un serviciu de rent a car. Acestia nu tin cont de suma, care este platita pentru inchiriere. Ei isi doresc confort, calitate si o masina care sa ii reprezinte.

* Acest articol este oferit de agentia de rent a car din Bucuresti si Otopeni Rent-4U.

Cum vor trebui adaptate serviciile de rent a car, pentru a fi pe placul studentului?

Un autovehicul ca Dacia Logan se gaseste la inchiriat la pretul de 28 de euro pe zi. Reducerea tarifului de rent la 20 de euro pe zi este mai mult decat suficienta pentru un student. Trebuie analizat foarte bine lista de tarife si de autovehicule, atunci cand aceasta se adreseaza studentului. Tariful de inchiriere va trebui redus destul de mult, dar cu toate acestea firma va trebui sa obtina profit. Din pacate, nu se va putea face act de caritate.

O agentie de rent a car este construita pentru a vinde si a obtine profit din urma inchirierilor. Din aceasta cauza, pretul nu va putea fi lasat mai jos de acest prag.

In cazul celeilalte categorii de clienti, pretul nu va fi destul de important. Conteaza de aceasta data confortul si de asemeni, este foarte important ca masina sa satisfaca toate nevoile acestuia.

Ce autovehicule si ce tarife de inchiriere sunt pentru cele doua tipologii de studenti?

Pentru studentii care nu au posibilitati financiare foarte mari, vor fi la dispozitie masini ca: Dacia Logan, Opel Corsa, Renault Symbol si Renault Clio. Pretul de inchiriere al acestor autovehicule sunt pe piata normala la nivelul de 27 - 29 de euro pe zi. Ele pot fi inchiriate la tariful de 20 de euro pe ziua de inchiriere. In acest fel, studentul va putea inchiria autovehiculul la un pret accesibil, iar compania de rent a car nu va avea pierdere.

De asemeni, pentru studentii cu posibilitati financiare mai mari, birourile de rent a car pot oferi masini ca: Mercedes ML350, BMW X6 sau Audi A6. De multe ori nu conteaza tariful de rent pentru aceste autovehicule. Clientul isi doreste in aceste conditii cat mai mult confort si un autovehicul cu personalitate.

De ce se feresc firmele de rent a car sa inchirieze autovehicule studentilor?

Sunt foarte multe companii de inchirieri auto care nu isi doresc sub nici o forma ca masina inchiriata sa ajunga la un student. Motivele sunt destul de multe. Le vom enumera, totusi pe cele mai importante.

Una dintre ele si cea mai importanta este varsta. Majoritatea studentilor au varsta curpinsa intre 19 si 25 de ani. Din pacate birourile de rent a car nu inchiriaza pentru persoane mai mici de varsta. Motivul este: Persoanele foarte mici ca si varsta nu prezinta foarte multa incredere. Un al doi-lea motiv, este faptul ca studentii nu detin un card de credit. Din pacate, in Romania nu sunt foarte multe companii de rent a car care sa inchirieze fara card de credit. Pentru ca studentii nu detin acest card, ei nu vor putea inchiria autovehiculul dorit.

Ce firme de rent a car inchiriaza si adapteaza pachetele de inchiriere catre studenti?

Din pacate, nu exista decat o singura firma care sa inchirieze autovehicule catre studenti. Aceasta agentie de inchirieri auto se numeste Rent-4U si are punctul de lucru in Bucuresti si Otopeni. Ei au achizitionat vehicule ce pot fi inchiriate de catre studenti. Aici, veti gasi atat automobilele care se inchiriaza de studentii fara posibilitati, cat si de cei cu pretentii financiare mai mari. Cele mai scumpe autovehicule care intra in pachetul economy pentru studenti sunt pana in 21 de euro pe zi.

Ce documente va trebui sa prezinte studentul pentru a inchiria autovehiculul?

Pentru a putea beneficia de reducerile studentesti, va trebui trimis un set de acte. Printre acestea se numara: cartea de identitate, permisul de conducere si carnetul de student. Aceste documente pot fi trimise dinainte de a ridica autovehiculul, direct pe mail. Carnetul de student va trebui prezentat in mod obligatoriu. Altfel, nu veti putea beneficia de reducere.

Acesta a fost articolul nostru. Ati vazut de aceasta data ofertele de inchirieri auto pentru studenti. De asemeni, ati aflat in ce conditii pot inchiria studentii si de la ce firme de rent a car pot beneficia de aceste oferte. Va multumim ca ati ajuns cu noi pana la sfarsit!

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu