marți, 23 februarie 2021

O duci greu cu banii? Împrumută acum și scapă de griji!

Nu este deloc ușor să trăiești într-o lume în care ai nevoie de o mulțime de bani, indiferent de ceea ce ai de gând să faci. Într-o luna s-ar putea să primeșți niște facturi mult mai mari decât ai fi crezut sau pur și simplu se ivește o urgență medicală. Nu putem șți când apare o asemenea situație dificilă, însă ar fi indicat să fim mereu pregățiți și să știm la cine să apelăm în caz de avem nevoie de o suma de bani!

În România ne putem baza pe una dintre cele 13 instituții financiare nebancare, în funcție de dorințe, stil de viață și necesități.

De exemplu, există două astfel de instituții care oferă bani împrumut urgent doar cu buletinul. Totuși dacă ai un venit minim lunar, te poți orienta către celelalte.

Ai minim 18 ani și întâmpini o mare problema financiară? Vrei să îți rezolvi problemele legate de bani însă nu vrei să apelezi la familie sau la prieteni?

Ei bine, un credit de nevoi personale te poate ajută să scapi de un impas.

În cazul în care te întrebi cum poți obține un astfel de credit nevoi personale, adevărul este că mai simplu de atât nici măcar nu se putea!

Pentru început trebuie doar să alegi instituția dorită și să completezi cererea din mediul online.

Fiecare instituție financiară nebancară are un site pe care îl poți accesa atunci când vrei să beneficiezi de un credit urgent online.

Un asemenea credit fulger aprobat online poate ajunge pe cardul tău bancar într-un timp mult mai scurt decât ai fi crezut!

ViaConto vine în ajutorul tuturor celor care trec printr-o situație mai dificilă, păstrând datele confidențiale.

Ai nevoie doar de o copie după cartea de identitate și de extrasul de cont pentru a-ți dovedi venitul lunar.

Mai mult, trebuie musai să ai minim 20 de ani și un număr de telefon și e-mail.

Apoi vei obține un credit cu aprobare pe loc! Imaginează-ți numai cât de ușurat te vei simți în momentul în care vei primi banii și te vei putea descurca!

Chiar dacă nu ai mai apelat la nimeni niciodată pentru niciun astfel de împrumut, acest lucru nu înseamnă că nu ești pregătit de ceva nou.

Ba dimpotrivă! O astfel de soluție îți vine în ajutor fără mii de alte complicații inutile pe care mulți le întâmpină când aleg un împrumut din altă parte.

Tocmai de aceea, bazându-te pe instituția financiară nebancară dorită vei putea să te bucuri de viață și să treci peste probleme fără niciun fel de complicație!

La ViaConto nu trebuie să te deplasezi la sediu deoarece totul se desfășoară în mediul online. Fiecare dobânda este fixă, indiferent de împrumut iar banii în vei primi imediat în zilele lucrătoare.

În plus, afli decizia foarte repede și poți opta pentru un împrumut foarte mare de până la 4000 lei pentru toate situațiile în care banii îți sunt atât de necesari!

Gândește-te la suma pe care ai de gând să o împrumuți și completează chiar acum cererea. Adaugă numărul tău de telefon personal și adresa de e-mail. Desigur, nu trebuie să uiți de cardul bancar activ!

joi, 4 februarie 2021

Parlamentul Educației - Elevii Maramureșeni s-au întâlnit cu reprezentanți din Camera Deputaților

Deputatul USR PLUS Brian Cristian a fost primul parlamentar din Maramureș care a dat curs invitației la dialog în proiectul Parlamentul Educației, inițiat de Consiliului Județean al Elevilor care în parteneriat cu Consiliul Național al Elevilor. 

Vicepreședintele Consiliului Județean al Elevilor Maramureș, Șepși Roberta, eleva Colegiului Economic Nicolae Titulescu din Baia Mare, a fost cea care s-a prezentat la întâlnirea ce a avut loc chiar la Cabinetul Europarlamentarului Dragoș Pîslaru în Baia Mare.

Un dialog constant cu toți factorii implicați în procesul educațional este principala motivație pentru Deputatul Brian Cristian în contextul prezenței sale și în comisia pentru învățământ, știință, tineret și sport.

Pe baza dialogului purtat, elevii și-au prezentat prioritățile pentru perioada următoare și au fost abordate subiecte precum

- modificarea costului standard per elev, 

- cuantumul minim pentru burse, 

- servicii de consiliere și orientare în carieră, 

- combaterea bullying-ului.

"Mi-am propus ca în perioada următoare să am o serie de întâlniri și cu reprezentanți ai profesorilor și ai asociațiilor de părinți. E nevoie să identificăm oportunitățile de reformă a sistemului de învățământ pentru a crește calitatea și accesul la finanțare" a declarat deputatul USR PLUS Maramureș, Brian Cristian, în urma acestei întâlniri.


Cea de a 2-a întâlnire a elevilor, a avut loc joi, 28 ianuarie 2021, deputatul Gabriel Zetea. La întâlnire au participat Dan Buciuman, președintele Consiliului Județean al Elevilor Marmaureș și vicepreședintele Roberta Șepsi. „A fost un <interviu> care mi-a făcut plăcere pentru că am întâlnit doi tineri foarte bine ancorați în realitatea momentului și, în special, la curent cu toate noutățile care privesc Legea Educației Naționale”, a declarat deputatul PSD Maramureș, Gabriel Zetea.

Prima și cea mai spinoasă problemă ridicată de conducerea Consiliului Județean al Elevilor Maramureș este alocarea a sub 3% din PIB pentru educație, deși ar trebui să se aloce minimum 6%, mai ales în condițiile actuale. Deputatul PSD, Gabriel Zetea a declarat că el, personal, susține redeschiderea școlii și reluarea cursurilor în format fizic, pentru că, dacă în mediul urban, elevii au șansa la o conexiune rapidă la internet, în mediul rural lucrurile stau mult mai rău, iar în întreaga țară, sute de mii de elevi sunt privați de dreptul lor gratuit la educație.

Atât Dan Buciuman, cât și Roberta Șepși au pus întrebări punctuale privind problemele existente în educație și au propus soluții pertinente care să permită mai multă autonomie școlilor și elevilor de a propune materii în cadrul programului cadru. Întâlnirea a fost un succes urmând ca, periodic, deputatul PSD Gabriel Zetea să aibă astfel de întâlniri cu reprezentanții elevilor, iar propunerea a fost ca, respectând măsurile de distanțare, să participe și alți colegi. ”Elevii sunt cu adevărat o voce care poate fi auzită atât la nivel local, cât și la nivel central”, a subliniat deputatul PSD Maramureș, Gabriel Zetea.

miercuri, 30 septembrie 2020

Atenție la sănătatea picioarelor – folosește încălțăminte de protecție

 


Pornind de la sloganul „o minte sănătoasă într-un corp sănătos”, ne dăm seama, printre multe altele, că atunci când vine vorba de procese de muncă, atât bunăstarea noastră mentală, cât și cea fizică sunt două elemente foarte importante. Prin urmare, calitatea muncii este un indicator obiectiv important care redă cu exactitate starea noastră. Așadar, degeaba avem un mod de gândire eficient, dacă ceea ce efectuăm fizic și modul în care o facem nu se ridică la același standard. Cu alte cuvinte, nu este suficient să venim pregătiți psihic pentru o anumită sarcină. Trebuie, bineînțeles, să avem și echipamentul necesar – costum, încălțăminte, accesorii, cască, vizieră sau alte piese care ne pot asigura atât calitatea muncii, cât și propria protecție de-a lungul procesului.


Echipamente de protecție necesare în orice activitate

                Începând de la îmbrăcămintea pe care o abordăm în timpul unei sarcini se crează anumiți parametrii care ne pot spune cât de repede, econom și calitativ vom elabora munca respectivă. De pildă, nu putem încerca să efectuăm construcția unei case dacă echipamentul pe care îl purtăm nu ne oferă flexibilitate, comoditate și protecție împotriva procedurilor în urma cărora ne-am putea răni.

Același lucru devine valabil atunci când avem o meserie care implică unele riscuri. Ideal este să adoptăm măsurile de siguranță corespunzătoare și sa fim echipați cu produse calitative pentru a lucra la capacitate optimă.

                În funcție de sarcina pe care trebuie să o ducem la bun sfârșit, trebuie să alegem cu grijă ce echipamente de protecție folosim. Deci, de la mânuși, șepci, căciuli și măști la tricouri, cămăși, jachete, halate sau chiar combinezoane și până la pantaloni pieptar și combinezoane antichimice – toate trebuie să fie perfect integrate!

                De asemenea, în funcție de condițiile meteorologice în care ne desfășurăm activitatea trebuie să fim pregătiți cu  salopete, îmbrăcăminte impermeabilă, reflectorizantă sau de unică folosință.

                                Atenție la sănătatea picioarelor!

                Odată achiziționată corespunzător îmbrăcămintea de protecție, trebuie să acordăm atenție și pieselor de încălțăminte, deoarece doar protecția corpului nu este suficientă.

                Așadar, începând de la sandale, saboți, pantofi și bocanci de protecție și continuând cu cizme de protecție sau încălțăminte albă, reflectorizantă, cea de tip esd-antielectrostatica sau cea electroizolantă, toate aceste perechi trebuie să își găsească locul în completarea echipamentului nostru. Firește, contează foarte mult meseria pe care o practicăm și pericolele potențiale de care ne păzim.

                Dintre toate aceste exemple de încălțăminte, cei mai frecvent folosiți în orice tip de activitate sunt bocancii de protecție. Motivul pentru care se întâmplă acest lucru este cât se poate de simplu! Sunt accesibili ca preț, asigură protecția picioarelor 100%, sunt confortabili și ușor de folosit imediat după achiziționare.

                Totuși, atunci când vine vorba de alegerea unei perechi de încălțăminte de protecție, un aspect foarte important este respectarea standardelor HG. nr 11/2004. La Dalgeco se întrunesc aceste cerințe și toate produsele respectă managementul calității conform SR EN ISO 9001:2001 și managementul mediului SR EN ISO 14001:2005.

                                Bocanci de protecție – siguranță, confort și calitate

                Întrucât cerințele clientului trebuiesc întotdeauna să fie respectate 1:1, acest lucru este valabil chiar și atunci când vine vorba de caracteristicile bocancilor de protecție.

                Cu alte cuvinte, cumpărătorul poate decide ce culoare a bocancilor este mai potrivită pentru el: negru, albastru, gri sau maro. Imediat după, protecția bocancilor poate fi și ea aleasă de către client: bombeu metalic, nemetalic, compozit sau din fibră de sticlă.

                Mai mult decât atât, talpa bocancului este încă un element care poate varia în funcție de activitatea ce urmează a fi desfășurată sau chiar privind preferințele personale. Așadar, bobancii pot avea – sau nu - o talpă cu lamelă de sticlă,  o lamelă antiperforație non-metalică sau o lamelă antiperforație din fibră de sticlă.

                Cu toate că în principal sunt destinați asigurării protecției la locul de muncă, aceștia au un design atractiv, care facilitează potrivirea acestora în mai multe peisaje – alături de un outfit sport sau chiar eficienți pentru o drumeție la munte.

                                Siguranța înainte de toate!

                Să ne închipuim că suntem puși în situația de a merge pe câmpul de luptă, dar nu avem nici uniformă de protecție și nici arme. Sună imposibil, nu? La fel se întâmplă zi de zi când mergem la locul de muncă. Deci, achiziționarea și mai ales purtarea la locul de muncă a echipamentului de protecție din cap până în picioare este utilă și eficientă.

                Concluzionând; oricare ar fi tipul de bocanci de protecție sau oricare altă pereche de încălțăminte, în funcție de orice piese care respectă standardele legale impuse și alcătuiesc costumul și idiferent de accesoriile atașate acestora, existența unor echipamente de protecție este absolut necesară!

                 

               

luni, 4 mai 2020

Baia Mare Mai Dulce - comenzi online - livrare la domiciliu - cofetarie - prajituri - tort - dulciuri

Cofetaria Baia Mare Mai Dulce - Maramures

sâmbătă, 11 aprilie 2020

cumparaturi online, transport gratuit la domiciliu Non Stop Baia Mare


Comenzi online si livrare la domiciliu Non Stop Baia Mare : produse alimentare, nealimentare, bauturi alcoolice si racoritoare. Livrare la domiciliu, transport gratuit in Baia Mare

miercuri, 26 februarie 2020

2019 – Anul cărții în România

Câți dintre elevi, dar mai ales câți dintre profesori știu că există o lege care declară 2019 ca fiind Anul cărții în România? Desigur, faptul că Parlamentul a votat o lege în acest sens nu înseamnă, practic nimic. Sau, mai exact, nu înseamnă nimic dacă nu duce la consecințe.
Cifrele care arată frecvența analfabetismului funcțional printre absolvenții învățământului obligatoriu din România sunt dezastruoase, la fel și cele care arată cât de mult citesc românii sau cât de des vizitează librăriile și bibliotecile. Pentru a le afla, vă recomand să citiți articolul lui Marius Chivu din Dilema Veche (https://dilemaveche.ro/sectiune/carte/articol/in-anul-cartii-romania-nu-lectureaza-nimic?fbclid=IwAR29YKDC4VPcckNUBtqOPKGy4CnX2zzgM4NIFoI8FC9UmJXBNpezKmYTkhA )

Eu nu sunt întrutotul de acord că părerea autorului articolului, totuși.
De  ce ar trebui să se implice statul român în anumite activități de promovare a lecturii, cum ar fi invitarea unor scriitori în fața claselor de elevi? De ce nu pot face asta profesorii de limba română?
În Baia Mare, spre exemplu, trăiesc o mulțime de scriitori, unii dintre ei membri ai Uniunii Scriitorilor, alții nu, care ar putea participa la întâlniri cu elevii. Eu cred că ambele părți ar fi încântate de o asemenea experiență.
Din câte știu, doar două sunt profesoarele din oraș care au avut, anul acesta, o asemenea inițiativă: Daniela Sitar Tăut și Monica D. Cândea, de la Colegiul „Vasile Lucaciu”, respectiv de la Colegiul “Eminescu”. Am văzut înregistrări video și relatări scrise de la astfel de întâlniri. Țin minte că la una fusese invitat prozatorul MarianIlea, iar la o alta, poeții Gheorghe Pârja și Gheorghe Mihai Bârlea. Elevii au avut ocazia să adreseze întrebări, iar ulterior, Daniela Sitar-Tăut i-a îndemnat să își exprime părerea sinceră despre întâlnirea cu scriitorii.
Și nu au fost doar păreri pozitive, să știți. Dar e foarte bine că elevilor li s-a dat libertatea de a se exprima sincer, de a spune ce le-a plăcut și ce nu.
Ei trebuie să învețe că nu este o rușine să spui ce crezi și că nu trebuie să te temi să spui ce gândești, dacă o faci într-un mod civilizat.

Asfel de întâlniri între elevi și scriitori am mai văzut la Iași, la Alecart.
Acolo, în cadrul Festivalului Internațional de Literatură și Traducere (FILIT), am avut ocazia să stauprintre cei mai inteligenți și culți elevi pe care mi-a fost dat să îi întâlnesc vreodată.

Felul în care ei au primit scriitori de mare valoare ai României, felul în care au vorbit liber despre cărțile lor, întrebările pe care li le-au adresat, m-au lăsat cu gura căscată și mi-au dat încredere în tineretul României.

Asta, chiar dacă îmi dau seama perfect că ei reprezintă doar elita, nu marea masă a elevilor din ziua de azi.

-----------------------
Publicitate
-----------------------
editura Cartemma
editura Elefantul Meu - carti personalizate pentru copii